Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfak Dolabı Modelleri

Mutfaklar, evlerde mis gibi kokuların yükseldiği, kadınların maharetlerini gösterdiği ve en fazla zamanını geçirdiği yerlerden biridir. Mutfak kültürünün gelişmesi, farklı kültürlerin birbirine olan etkileriyle, günümüze gelene kadar çok değişikliğe uğramıştır. Bunun neticesinde yemek kültürleri de karşılıklı etkilenmiş, mutfak alanlarının kullanım amaçları da fonksiyonel ve kullanışlı yerler olarak karşımıza çıkmıştır. Mutfaklar, kadınların çokça vakit geçirdiği yer olmasından ziyade artık, tüm aile bireylerinin de vakit geçirdiği ve sıklıkla bir araya geldikleri yer olmuştur.

Mutfaklarda yaşanan bu değişimler, teknolojik yeniliklerin ve gelişimin mutfak dizaynı ve dekorasyonu üzerindeki yeni fikirlerin oluşumuyla şekillenmektedir. İnsanlar artık, mutfaklarının daha rahat ve kullanışlı bir alan haline gelmesini sağlamak adına, para harcamaktan ve zaman ayırmaktan zevk alıyorlar. Çünkü, mutfakların en önemli unsuru olan mutfak dolapları, bu gelişmelerin ışığında çok daha fazla seçenek sunmaktadır. Mutfak dolabı modelleri, oluşumunda kullanılan bütün malzeme ve aksesuar çeşitleriyle büyük kolaylıklar sağlayarak, insanların beğenisine sunulmaktadır. Mutfak dolabı seçiminde dikkat edilmesi gereken, iyi ve kullanışlı bir mutfak dolabı modelini belirlemek için belli başlı bazı konuları bilmek gereklidir.

Mutfak dolabı modellerinin her biri için geçerli olan özellikler sıralanacak olursa;

Mutfak dolabı yapılacak olan yer iyi ve doğru şekilde ölçülendirilmeli, mutfak dolabı iskeleti veya gövdesi, yoğunluğu yüksek MDF veya melamin kaplı yonga levha(suntalam) kullanılarak yapılmalıdır. Kullanılacak olan aksesuarların Dünya normlarına uygunluğu sorgulanmalı ve imalatı yapılacak olan mutfak dolabı modellerinin bilgisayar programı ile çizilen bir görünümü de istenmelidir.  Çünkü, büyük bir keyifle kullanmayı düşündüğünüz mutfak dolabınızın modeli, yapılan çizimlerle aynı modelde ve ölçülerde ise işi onaylamalı ve anlaşma yapmalısınız.

Mutfak dolabı modelleri, iç mimari anlamda eğitim almış ve Dünya genelinde uygulanan örnekleri ile oldukça fazla model seçme fırsatı veriyor. Hazır ya da özel imalat olarak üretimi gerçekleştirilen mutfak dolabı modellerinde, ham MDF, MDF Lam, Sunta ve Sunta Lam gibi malzemeler sıklıkla kullanılmaktadır. Lake boyalı, kendinden desenli, ahşap kaplamalı ve PVC esaslı Membran uygulamalarıyla oldukça fazla renk ve çeşit imkanı bulunuyor.  Mutfak dolabı modellerinin farklılıklar göstermesinde önemli bir paya sahip olan model tasarımı ve aksesuar çeşitleri, kullanımda büyük kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Çekmecelerde kullanılan stoplu ray sistemleri, stoplu menteşeleri, düşer kalkar açılımlı kapaklarda kullanılan özel Aventos sistemleri bunlardan en son teknolojik uygulamalardır.

Ayrıca, mutfak dolabı modelleri için özel olarak tasarlanmış, sepetli raf ve çekmece sistemleri, kapak içlerine monte edilebilen hareketli çöp sepetleri, ulaşımı ve kullanımı zor olan köşe dönüşler için fonksiyonel olarak tasarlanmış hareketli sepetler ile birbirinden güzel kulp seçenekleri bulunmaktadır. Zamanımızda, mutfak dolabı modellerinin farklı örneklerini bulabileceğiniz dergi ve kataloglara kolaylıkla ulaşılmakta ve evinizdeki mutfak bölümüne uyacak birçok model ve tasarımı uygulayacak firmalar ve üreticilere ulaşmak ta artık daha basit.

Up